Sezon grzewczy 2025/2026 okazał się dla mieszkańców niektórych budynków wielorodzinnych wyjątkowo kosztowny. Na wzrost rachunków nałożyło się kilka czynników: zakończenie obowiązywania tzw. „tarczy ciepłowniczej”, wyjątkowo mroźna zima oraz wzrost cen paliw energetycznych. W ostatnich tygodniach, po wybuchu wojny w Zatoce Perskiej, elementem destabilizującym rynek stał się skokowy wzrost cen gazu.
Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, ale na inwestora czyha wiele pułapek związanych z jego instalacją. Często rezygnuje się z tej formy ogrzewania, ze względu na niewiedzę i nieprawdziwe opinie krążące wśród laików.
Natychmiastowa reakcja, prostota działania i ekonomika to cechy jakimi powinno się charakteryzować dobre ogrzewanie.
Prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza jest równie ważne jak izolacja termiczna ścian, ponieważ tą drogą może uciekać z domu nawet 25% energii. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie materiały termoizolacyjne, dzięki którym straty te będzie można ograniczyć do minimum, zapewniając sobie niższe rachunki za ogrzewanie czy chłodzenie pomieszczeń, a przy tym również lepszy komfort mieszkania.
Wodne chłodnice kanałowe stosowane są w systemach wentylacyjnych do chłodzenia powietrza.
Nowoczesne systemy klimatyzacyjne i grzewcze coraz częściej opierają się na rozwiązaniach, które łączą wysoką wydajność z oszczędnością energii. Właśnie do tej grupy należą klimakonwektory YORK, które z powodzeniem znajdują zastosowanie w biurach, hotelach oraz budynkach komercyjnych.
Centralne ogrzewanie powinno dawać możliwość uzyskiwania różnych temperatur w pomieszczeniach ze względu na sposób ich użytkowania i w zależności od preferencji domowników. Często przyjmuje się, że temperatura w sypialni powinna być o ok. dwa stopnie niższa niż w pozostałej części domu. Optymalna to 18°C. Możliwość dostosowania ogrzewania do utrzymywania niższej temperatury w sypialni wpływa na dobre samopoczucie i właściwy odpoczynek w czasie snu.
Zapisz się na bezpłatne wydarzenie, podczas którego zaprezentujemy najnowszy model klimatyzatora KONSI.
Chcesz wykorzystywać naturalne ciepło z gruntu i ogrzewać dom w oszczędny, ekologiczny sposób? Warto rozważyć inwestycję w gruntową pompę ciepła. Jak dokładnie działa? Czy jest efektywna? Kiedy warto ją zamontować? Sprawdź odpowiedzi!
Projekt Miejskiego Domu Kultury Koszutka filia Dąb charakteryzują bardzo duże przeszklenia, sprawiające wrażenie, że budynek jest „otwarty”. Wrażenie to nieodparcie nasuwa się zwłaszcza przy wejściu głównym.
W naszej społeczności inwestorów i instalatorów od czasu do czasu pojawiają się miejskie (a może i wiejskie) legendy, które donoszą o tym, co zapisano powyżej. A to, że ktoś się zdecydował na pompę ale w domu jest zimno, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, a to, że pompa „nie uciągnie” sama ogrzewania domu i musi być wspomagana innym piecem. Skoro tak miałaby wyglądać sprawa to wydawanie niemałej przecież sumy pieniędzy na takie urządzenie byłoby proszeniem się o kłopoty na własne życzenie. Co jest prawdą a co fałszem w temacie pomp ciepła?
Na etapie budowy domu rzadko bierzemy pod uwagę przyszłe koszty eksploatacji budynku. Tymczasem – jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie firmy Rockwool Polska – wydatki na ogrzewanie i dostarczenie ciepłej wody wzrosną ponad 5-krotnie w przypadku gazu i 6-krotnie w przypadku węgla na przestrzeni najbliższych 30 lat.
Panasonic mocno zaznaczył swoją obecność w branży HVAC+R podczas targów Mostra Convegno Expocomfort 2026, prezentując nowe portfolio rozwiązań grzewczych i chłodniczych nowej generacji.
Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. W inteligentnych domach przyszłości montowana obecnie coraz częściej sama podłogówka nie sprawdzi się z powodu długiego czasu reakcji.
Wielu mieszkańców bloków, od czasu zniesienia ryczałtów za ogrzewanie i ciepłą wodę i wprowadzenia opomiarowania, zaczęło zwracać uwagę na wysokie koszty energii. Skutkuje to poszukiwaniem przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie rozwiązań obniżających te koszty. W Zgierzu, w województwie łódzkim, przy ul. Kolejowej 2, Wspólnota Mieszkaniowa zdecydowała się na termomodernizację systemu grzewczego i zrezygnowała z ogrzewania elektrycznego oraz przestarzałych i niebezpiecznych podgrzewaczy gazowych ciepłej wody użytkowej na rzecz energooszczędnych pomp ciepła.