Podczas tegorocznej, 13. edycji Międzynarodowych Targów Techniki Wentylacyjnej, klimatyzacyjnej i chłodniczej FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA, organizowanych przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja, odbyła się uroczysta Gala Branżowa.
Skuteczność działania urządzeń klimatyzacyjnych zależy w znacznej mierze od właściwej ich eksploatacji. Nawet dobrze zaprojektowane i zamontowane urządzenia nie spełniają swojego zadania, jeśli nie będą prawidłowo serwisowane i konserwowane.
Niniejsze wydanie miesięcznika w znacznej mierze poświęcamy zagadnieniom związanymi z instalacjami chłodniczymi. Poważnym problemem w trakcie eksploatacji przemysłowych układów chłodzenia (i nie tylko) bazujących na wodzie lodową jest występowanie takich
Czas płynie jak wartki górski potok, a widać to po kolejnych datach mijających dni na stronach naszych kalendarzy, i tak to kończy się pierwszy miesiąc letniej kanikuły, dni stają się powoli coraz krótsze, a to wyraźny sygnał rocznego cyklu zmierzającego
Jeszcze kilka dni temu dość niepewnie zaglądała do naszej krainy wiosenna aura, tocząc tu i ówdzie klimatyczny bój z dość ospale i bez entuzjazmu opuszczającą nas zimą, jak choćby kilka dni temu zdarzenie takie miało miejsce w Szczecinie i okolicach, wpra
Łazienka i kuchnia są pomieszczeniami, w których, ze względu na ich przeznaczenie, bardzo dużo uwagi poświęcamy utrzymaniu czystości i porządku. Jest to jednak obszar szczególnie narażony na wilgoć oraz wynikające z jej działania usterki. Czy istnieje spo
Kiedy zamykamy ten letni numer „Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej”, dla wielu osób jest to jeszcze pora urlopowa, a dla innych czas już pourlopowy, a zatem czas normalnej pracy zawodowej.
Nim się obejrzeliśmy, a tak oczekiwana wielka impreza, jaką niewątpliwie będzie „EURO 2012”, już za kilka dni. Będzie to wielki sprawdzian umiejętności organizacyjnych naszego państwa, ale, a może przede wszystkim nas, jako jego obywateli.
Nim się obejrzeliśmy skupiając swoją uwagę przede wszystkim na meandrach wiosennej aury, w kalendarzu szybkimi krokami zbliża się koniec miesiąca kwietnia, i czeka nas kolejny długi okres leniuchowania w pierwszym tygodniu maja.
Powoli ustępuje zimowa aura, dni są coraz dłuższe i za tydzień, może dwa pojawią się pierwsze oznaki nadchodzącego z wiosną ożywienia w otaczającej nas przyrodzie.
Z satysfakcją przekazujemy do Waszych rąk drugi tegoroczny, a 180-ty numer „Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej”. To niewątpliwie ogromne osiągnięcie wydawcy i zespołu redakcyjnego, a także autorów i firm współtworzących pismo już osiemnasty rok.
W dobrze ocieplonym i szczelnym domu posiadanie dobrej wentylacji jest nie tylko podstawowym warunkiem komfortu i zdrowia mieszkańców, ale też zapobiega zniszczeniu konstrukcji domu przez wilgoć. Dobrze działająca instalacja wentylacyjna nie musi pociągać.
Szeroko stosowany system wentylacji naturalnej od dawna zakorzeniony w naszym budownictwie ma szereg zalet, ma jednak również i wady. Są chwile, gdy nie spełnia swej funkcji.
W kolejnych tegorocznych wstępniakach sporo miejsca poświęciłem jakże ważnemu i budzącemu wiele emocji w społeczeństwie, problemowi edukacji w naszym kraju. W numerze 3/2013 zwracałem uwagę na coraz bardziej dostrzeganą niechęć młodego pokolenia do bezpośredniego kontaktu z literaturą źródłową, czyli do jej czytania.
Tematem tego numeru jest między innymi problematyka jakości cieplnej budynków oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w systemach ogrzewania, tym razem obiektów użyteczności publicznej na przykładzie kościołów.