W dniach 26 – 27 listopada 2024 r. w obiekcie Fabryka Wełny Hotel & SPA w Pabianicach odbyła się 10. edycja konferencji Projekt BMS 2024. Jubileuszowa edycja była świetną okazją, aby przez 2 dni intensywnie i merytorycznie dyskutować o nowościach w branży, perspektywach zastosowań systemów BMS na polskim rynku, a także o sposobach na zwiększenie efektowności energetycznej budynków.
W dniach 26 – 27 listopada 2024 r. w obiekcie Fabryka Wełny Hotel & SPA w Pabianicach odbędzie się 10. jubileuszowa edycja konferencji Projekt BMS 2024.
Już 17 i 18 czerwca 2026 r. w Mszczonowie odbędzie się XIV Kongres PORT PC, jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży pomp ciepła i nowoczesnych technologii grzewczych w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Budynek bezemisyjny ZEB – Dom Bez Rachunków 2.0” i zgromadzi przedstawicieli rynku HVAC, ekspertów, projektantów, instalatorów, audytorów energetycznych oraz reprezentantów administracji i biznesu.
W dniach 29 – 30 listopada 2023 r. w luksusowym czterogwiazdkowym resorcie położonym w sercu Gór Świętokrzyskich, odbędzie się dziewiąta już edycja ogólnopolskiej konferencji Projekt BMS 2023.
W XIX-wiecznym budynku, w którym działa placówka opiekuńczo-wychowawcza, zamiast węgla zastosowano powietrzne pompy ciepła, a z uwagi na zabytkowy status obiektu zainstalowano je wewnątrz. Zmiana przyniosła ośmiokrotne zmniejszenie wydatków. W innym, niemal 150-letnim obiekcie o powierzchni 900m2, w którym funkcjonuje hotel, roczne koszty ogrzewania to ok. 16 tys. złotych.
Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników w zakresie komfortu cieplnego, nie bez znaczenia są również zmiany klimatu, co czasami oznacza dynamiczne spadki lub wzrosty temperatury niezależnie od pory roku. Samo grzanie już nie wystarczy, a montowanie kolejnych instalacji i urządzeń nie jest ani efektywne ani ekonomiczne… Do współcześnie budowanych domów najlepszym rozwiązaniem będzie jedna instalacja i urządzenie, które w zależności od potrzeb, ogrzewa bądź chłodzi wnętrze i zapewnia komfortową temperaturę przez cały rok.
Od sierpnia 2024 roku Polacy mogą korzystać z taryf dynamicznych na energię elektryczną. W styczniu 2025 roku kolejną innowację wprowadził Tauron, w ramach taryfy G14 oferując zmienną cenę przesyłu.
Sezon grzewczy 2025/2026 okazał się dla mieszkańców niektórych budynków wielorodzinnych wyjątkowo kosztowny. Na wzrost rachunków nałożyło się kilka czynników: zakończenie obowiązywania tzw. „tarczy ciepłowniczej”, wyjątkowo mroźna zima oraz wzrost cen paliw energetycznych. W ostatnich tygodniach, po wybuchu wojny w Zatoce Perskiej, elementem destabilizującym rynek stał się skokowy wzrost cen gazu.
23 – 24 listopada 2022 r. w Centrum Konferencyjno - Wypoczynkowym Pałac i Folwark Łochów odbędzie się ósma już edycja ogólnopolskiej konferencji Projekt BMS 2022.
Wkrótce właściciele i zarządcy setek tysięcy budynków w Polsce mogą stanąć przed wyzwaniem zmiany sposobu ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ta sytuacja związana jest ze zbliżającym się terminem uruchomienia systemu ETS2, który obejmie mniejsze ciepłownie.
32 lokale bloku w Urszulinie, w woj. lubelskim, od bieżącego sezonu grzewczego korzystają ze zmodernizowanego systemu ogrzewania.
Rozpoczęta inwestycja o łącznej powierzchni blisko 30 tys. m kw. obejmie część biurową oraz halę magazynową z 50 dokami przeładunkowymi. Innowacyjny kompleks budynków przy ul. Azymutalnej, zaprojektowanych zgodnie z wymogami budownictwa proekologicznego w systemie certyfikacji LEED®, stanie się nową siedzibą Grupy Klima-Therm w Gdańsku oraz jej głównym centrum magazynowo-logistycznym na całą Europę.
Modernizacja HVAC w starszych budynkach to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów poprawy efektywności energetycznej i komfortu użytkowników. W obliczu rosnących kosztów eksploatacji oraz zaostrzających się norm środowiskowych coraz częściej sięga się po nowoczesną automatykę budynkową, która pozwala w inteligentny sposób zarządzać ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją.
W obecnym budownictwie zwraca się uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale także komfort użytkowania i korzystny wpływ na środowisko naturalne. Właśnie dlatego opracowana została metoda certyfikacji budynków BREEAM, która ocenia również te kwestie. Aktualnie to jeden z najważniejszych systemów certyfikacji, który wyznacza standardy projektowania i ekologicznego budownictwa.
Komfort życia zależy od miejsca, w którym egzystujemy, na to zaś w dużej mierze wpływa jakość powietrza, jakim oddychamy. Niestety, zimą w Polsce jego stan jest bardzo zły. Odpowiedzialny jest za to sposób ogrzewania domów i mieszkań oparty na spalaniu paliw stałych (węgla i drewna), powodujący dużą emisję pyłów zawieszonych i CO2. Problemem jest również słaba wentylacja, która sprawia, że w naszych domach i szkołach jest duszno, a próby ich wywietrzenia kończą się wpuszczeniem do nich zanieczyszczonego powietrza i utratą energii. Sytuację chce poprawić Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dzięki przedsięwzięciu „Wentylacja dla szkół i domów”, które realizowane jest ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.